Na tomto blogu se snažím přinášet zprávy z mých oblíbených zahraničních webů, které se u nás nepublikují.

katalansko_české_nezávislé_zpravodajství

TruthPioneer - 11. června, 2017

Vedoucí španělského regionu Katalánsko Carles Puigdemont oznámil, že referendum o nezávislosti se bude konat prního října, navzdory Madridu.

„Lidé budou požádáni, aby hlasovali v otázce - Chcete, aby bylo Katalánsko nezávislým státem v podobě republiky," řekl v Barceloně předseda katalánské vlády Carles Puigdemont. Pokud hnutí za nezávislost Katalánska zvítězí, okamžitě bude zahájeno řízení o oddělení od Španělska. Ovšem centrální vláda v Madridu trvá na tom, že postup není platný a katalánské úřady nemají pravomoc referendum uspořádat.

Katalánsko, bohatý region se 7,5 milionem obyvatel, který má svůj vlastní jazyk a zvyky, dlouho požadoval větší autonomii. Po léta se separatičtí politici v severovýchodním regionu snažili získat souhlas od španělské centrální vlády o uspořádání referenda, podobně jako skotské referendum o nezávislosti v roce 2014. Zatímco katalánci jsou na toto téma podle nejnovějšího průzkumu regionální vlády rozděleni, 48,5 procenta jsou proti nezávislosti a 44,3 procenta jsou pro nezávislost. Téměř tři čtvrtiny obyvatel Katalánska podporuje uspořádání referenda.

Čtěte dál - Rakouská přistěhovalecká strana Nové hnutí pro budoucnost (NBZ) oznámila, že v říjnu postaví kandidáty po celém Rakousku během celostátních voleb v říjnu

„Nechci to, nevěřím tomu, a dokud jsem předseda vlády, nestane se to," uvedl v květnu španělský předseda vlády Mariano Rajoy. Ústavní soud v únoru rozhodl proti referendu a varoval katalánské vůdce, že uspořádání referenda bude mít závažné následky.

Existuje ale i další řada výzev ohledně uspořádání referenda bez souhlasu Madridu. Pro uspořádání takového hlasování budou zapotřebí například státní úředníci, jako je policie nebo vedoucí škol, kde by mohly být zřízeny volební místnosti. Bez ohledu na to, co podporují, si budou muset zvolit mezi uposlechnutím svých bezprostředních nadřízených a čelit možným sankcím za to, že se nebudou řídit španělským právem, nebo se držet ústavy. Kromě toho nebude k dispozici žádné z obvyklých potřebných doplňků voleb, jako je například oficiální kampaň nebo nezávislý orgán, který by dohlížel na hlasování.

A ústřední vláda má způsoby, jak referendum zastavit. Může požádat Ústavní soud o pozastavení činnosti předsedy vlády Puigdemonta za neposlušnost nebo dočasně převzít kontrolu nad klíčovými katalánskými funkcemi, jako je policie.

 

Zdroj - Breitbart

Populární

Muslimský migrant se čtyřmi manželkami a 23 dětmi obdrží v Německu 360 000 eur za rok v dávkách

TruthPioneer - 19. června, 2017

Syrský uprchlík, kterému byl udělen azyl v Německu, spolu s jeho čtyřmi manželkami a 23 dětmi, nyní získává 360 tisíc euro ročně z dávek, což vyvolává pobouření mezi německými občany. 49lety muslimský migrant, identifikovaný pouze jako Ghazia A., utekl v roce 2015 ze Sýrie a nyní sídlí v Montabaure, jihozápadním německém státě Porýní-Falc.

Polský poslanec Dominik Tarczynski vyškolil moderátorku BBC ohledně uprchlíků: „Kolik teroristických útoků jste měli v Londýně?"

TruthPioneer - 25. června, 2017

Polsko odmítá dodržet dohodu z roku 2015, jejímž cílem je ulehčit Řecku a Itálii od problému s uprchlíků na jejich území tím, že přerozdělí 160 000 uprchlíků mezi ostatní členy EU.

Migranti v Calais rozbili řidiči hlavu kamenem a unesli kamion

TruthPioneer - 26. července, 2017

Méně než šest týdnů po smrti Polského řidiče dodávky v Calais způsobené místními migranty, byl napaden další řidič kamionu. Tentokrát byl migranty udeřen kamenem do hlavy a následně mu byl ukraden kamion.

Švédská vláda nařídila klinice ukončit léčbu obětí znásilnění v zájmu léčby migrantů

TruthPioneer - 8. června, 2017

Švédska vláda oznámila, že na klinice ve Stockholmu už nebudou ošetřovat oběti znásilnění a peníze budou vynaloženy na léčbu traumatizovaných muslimských migrantů.

Migrace či invaze? 1 000 afrických mužů vyzbrojených tyčemi a improvizovanými oštěpy vzalo útokem španělské hranice

TruthPioneer - 10. srpna, 2017

Okolo tisíce afrických migrantů vyzbrojených provizorními zbraněmi se pokusilo v úterý ráno znovu zaútočit na španělskou enklávu Ceuta, která leží na pobřeží severní Afriky. Chtěli tak docílit vstupu do Španělska a tím i Evropské Unie.

Go to top